Knihovna: Nezapomenutelné Myšlenky

2018
V anglickém jazyce.
12 Rules for Life: An Antidote to Chaos // Jordan Peterson. In societies that are well-functioning—competence is a prime determiner of status. Competence. Ability. Skill. Not power.
Why Women Have Better Sex Under Socialism: And Other Arguments for Economic Independence // Kristen Ghodsee. If people feel loved and supported for who they are rather than what they own, capitalism loses one of the most valuable tools it has: it can no longer convince us that we need to buy more things to fill the void left by our lack of personal connection.
Born a Crime // Trevor Noah. Comfort can be dangerous. Comfort provides a floor but also a ceiling.
The Last Black Unicorn // Tiffany Haddish. I believe my purpose is to bring joy to people, to make them laugh, and to share my story to help them.
Lean In // Sheryl Sandberg. We compromise our career goals to make room for partners and children who may not even exist yet.
The Little Book Of Lykke // Meik Wiking. If you tell the truth, you don’t have to remember anything.
Shoe Dog // Phil Knight. I’d like to publicly acknowledge the power of luck. Athletes get lucky, poets get lucky, businesses get lucky. Hard work is critical, a good team is essential, brains and determination are invaluable, but luck may decide the outcome. Some people might not call it luck. They might call it Tao, or Logos, or Jñāna, or Dharma. Or Spirit. Or God.
Homo Deus // Yuval Noah Harari. Sapiens rule the world because only they can weave an intersubjective web of meaning: a web of laws, forces, entities and places that exist purely in their common imagination. This web allows humans alone to organise crusades, socialist revolutions and human rights movements.
V českém jazyce.
Koncept Kontinua // Jean Liedloff. Ustrašený pohled, myšlenka „jen ať ti to nespadne“ nebo slib: „Pozor! Spadneš!“ — to všechno protiřečí dětskému pudu sebezáchovy a imitačním sklonům a nakonec to způsobí, že dítě poslechne, talíř upustí a (nebo) ze židle spadne.
Moje Milá Smrti // Veronika Hurdová. Cítím, že pokud už musím být silná, tak hlavně pro sebe. Pro nikoho jiného to není třeba.
Moudrost Nejistoty // Allan Watts. Otevřená mysl však ví, že i ty nejpodrobněji prozkoumané oblasti nejsou ve skutečnosti vůbec poznány, ale jen označkovány a tisíckrát po sobě změřeny.
Velmi osobní kniha o zdraví // Margit Slimáková. Jediná doporučená dieta? Mediální.
Nesnesitelná Lehkost Bytí // Milan Kundera. Věrnost je první ze všech ctností; věrnost dává jednotu našemu životu, který by se jinak roztříštil na tisíc chvilkových dojmů jako na tisíce střepin.
Falešná Pařížanka // Kamila Boudová. Pokud podle vás oblečení vyjadřuje kreativitu a osobnost člověka, tak jediné, co vyjadřuje váš outfit, je korporátní hamižnost. Kreativity v té dnešní módě moc nezbylo.