Pomalá Móda

Nejsem módní guru. O to spíš si v té záplavě textilu chci udělat pořádek a jednou provždy si ujasnit, za co opravdu utrácet (a co tím pádem podporovat).
Nikdy jsem nenakupovala hromady nového oblečení, ale ani jsem si ho příliš nevážila. Až teď nacházím spousty zajímavých a snad i důležitých informací, o které se s Vámi ráda podělím.
O mém pohledu na udržitelnou módu jsem se rozepsala v tomto článku.
 Zabíjí Tvý Triko Planetu? A Kolik Trik Zabila Terka?
Udržitelná móda se začala v médiích řešit po smrti tisíců šicích dělníků, na které spadla budova, ve které pracovali. Smyslem udržitelné módy je zajistit lepší životní podmínky lidem, kteří oblečení vyrábí a snížit ekologickou zátěž na Zem.

Shrnula jsem (pro mne velmi!) zajímavé informace o jednotlivých materiálech, o výrobě a pěstování, o péči, kterou potřebují. V článcích najdete i pár tipů, kde oblečení z přírodomilnějších materiálů sehnat.
Bavlna, len a konopí.
Vlněné materiály, hedvábí, kašmír a alpaka.
Viskóza (rayon), modal, tencel a bambusová viskóza.
Polyester, polyamid, akryl.
Poté jsem zmínila ty materiály, které se jeví jako přírodě nejméně škodící, které jsou odolné a tím pádem dlouho vydrží. Píšu, jak se o oblečení z takových materiálů starat.
Udržitelné materiály a péče o ně.
Protože jsem se o módu nikdy nezajímala, napsala jsem si jednoduchý návod o tom, co se mi vlastně líbí a co chci nosit. Tak abych nekupovala zbytečnosti. Třeba Vás inspiruje.
Styl a výběr toho nejlepšího oblečení.
A pak jsem s dítkem a kočárkem oběhala pražské obchůdky a své nově nabyté znalosti aplikovala.
Tipy na sekáče, fair fashion obchody a české tvůrce udržitelné módy.
K pomalé módě mne přivedla Kamila Boudová, jejíchž Slou Days jsem se dvakrát účastnila. Proto jsem o nich napsala krátkou reportáž.
Pomalu K Pomalosti: Slou Fashion Days.
A jak končí obsah naší skříně? V shrnutí o textilním odpadu se dočtete na stránkách Veroniky Blabla.
Osud trika z textilního kontejneru.
Jak se oblečení recykluje.
A proč náš odpad končí v rozvojových zemích a co tam s ním dělají.
Velmi mne také inspiroval (a informoval) blog Nila, na kterém doporučuju zajímavý článek o Greenwashingu. Sama jsem alergická třeba na Pochod proti rakovině prsu, značky, která dává do své kosmetiky hnusy a schovává to za růžovými (jednorázovými) tričky a balónky.
Pokud máte další tipy na zajímavé články na téma udržitelné módy, sem s nimi.
Děkuji za Váš čas. Terka.