Falešná Pařížanka // Kamila Boudová

Svět se mění každou krásnou myšlenkou a krásné myšlenky jsou potom lidem vidět na očích i na úsměvu.

Kamila Boudová ve své nové knížce FALEŠNÁ PAŘÍŽANKA popisuje, jaké priority má nastavené v životě. Bydlí ve dvoupokojovém bytě a peněz vydělává tak akorát. Kupuje biopotraviny, mnoho věcí nepotřebuje, žije bezobalově a bioodpad odnáší na jediný pařížský veřejný kompost. Jejím hlavním cílem je „využít moc nad svými myšlenkami a prožívat v nich samé hezké věci. Cítit vděčnost za každý nádech a uvědomovat si štěstí třeba i stokrát za den.“ Řídí se podle pravidla z této knihy: „Nejdřív udělej to nejdůležitější.“ Takže v pondělí většinou ráno vstane, zacvičí jogínský pozdrav slunci a jde do lesa.

Popisuje, jak se dříve neustále porovnávala s ostatními a co si uvědomuje až teď.

Porovnávat se má člověk jen s vlastní verzí sebe sama. Závist může přetransformovat v motivaci nebo ji prostě ignorovat, protože k ničemu dobrému stejně neslouží.

Vysvětluje, že nemá profesní a osobní život. Má jen životní misi a v rámci této vize tvoří a miluje. Prací to nenazývá. Ale i přes všechna pozitiva je podle ní čas od času všechno na levačku. Proto už nepoužívá Facebook. Nechce vyvolávát představy o svém super životě, úspěchu, vysokém příjmu, harmonickém vztahu a plochém břiše.

Tématem knihy je především udržitelná móda a šetrný přístup k planetě. Kamila cituje další knihu: „Většina věcí, které prodáváme jeden druhému, abychom si zajistili živobytí, jsou sračky.“ A vysvětluje, jak funguje módní průmysl.

Začne to tím, že slavný návrhář okopíruje něco z ulice, obchodní oddělení do kolekce přidá, co se dobře prodávalo minulou sezonu, a marketing tam natlačí nejžhavější trendy. Ve výsledku se nabídne zákazníkům to, co vidí všude, s nadějí, že si to koupí zrovna u nich. A potom to všichni zase zkopírují.

Radí nakupovat jednoduché modely, protože „je vědecky prokázané, že čím výraznější prvek doma máte, tím dříve budete mít nutkání se ho zbavit.“ Ostře se profiluje vůči fast fashion a nekonečnému konzumu oblečení, v nejhorším případě na jedno použití.

Pokud podle vás oblečení vyjadřuje kreativitu a osobnost člověka, tak jediné, co vyjadřuje váš outfit, je korporátní hamižnost. Kreativity v té dnešní módě moc nezbylo.

Kamila se považuje za socku. Revoluční socku. Radši si nechá boty třikrát opravit, než aby koupila nové. Chce uchránit přírodu a rozhodla se, že se svým stylem bude chlubit. Tak, aby se „vytouženým statusem mladých dívek a žen stalo být revoluční socka jako je ona. Aby se předháněly, kolik věcí na sobě mají nenakoupených nebo nějak udržitelných a aby pořádaly souboje v počtu oprav a přešívání jednotlivých kusů oblečení.“

Taky chci být revoluční socka:

Potom vysvětluje princip udržitelnosti na tom, jak se zamilovala do prstenu.

Poprvé jsem ho viděla před třemi lety a pořád na něj myslím. Stále ho ale nemám, protože na něj nemám peníze. Jednou si ho snad pořídím. Když se takhle šíleně zamilujete, tak je to na celý život. A to je právě ta udržitelnost. Ty nejlepší věci jsou v životě zadarmo. Ty druhé nejlepší jsou strašně drahé. Udržitelná móda není strašně drahá, ale jako chleba se nakupovat nedá. Je potřeba do ní investovat uvážlivě.

Po vzoru Kamily a jejího blogu pracuju na vlastním minimalistickém šatníku, tak abych z něj měla radost a příjemnej pocit.

Kamila se zamýšlí nad svým posláním, co pro ni znamená úspěch a svoboda. Píše, že  to, zda žijete podle vlastních pravidel, zjistíte snadno. „Až vám bude jedno, co si o vás kdo myslí, až vás budou ostatní kritizovat a vám to bude úplně šumák, tak potom vězte, že jste si nastavili vlastní pravidla a život je opravdu jen váš.“ Každý stejně „sleduje jen to, co řeší sám u sebe, takže si na vás všimne nejspíš jen toho nejlepšího, co jemu samotnému chybí. Podle téhle logiky, no stress.“

FALEŠNÁ PAŘÍŽANKA je kniha plná upřímnosti a originálních i převzatých myšlenek. Kamila v jednotlivých kapitolách vysvětluje sama sebe, čím chce naplnit svůj život a co ji baví. Než aby se stala slavnou návrhářkou, našla se v poslání „úči“. Její nadšení je krásně nakažlivé.

Představte si, že máte kouzelnou moc. Můžete si splnit, cokoliv si umanete. Neexistují překážky, máte k dispozici všechno, co potřebujete. Co byste dělali, jak by vypadal váš život za pět let? Představte si, že o vás bude psát nějaký časopis. Váš příběh bude všechny motivovat a inspirovat. Co napíšou? Dejte si čas a definujte, co pro vás znamená úspěch.

Miřte na měsíc a i když minete, stejně skončíte mezi hvězdami.

Tereza
Maminka. Přítelkyně. Lékařka. Ráda kreslím, píšu a směju se. Nejvíc sama sobě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *