Milá Ijeawele Aneb Feministický Manifest // Chimamanda Ngozi Adichie

O Rovnocennosti

Your feminist premise should be: I matter. I matter equally. Not “if only.” Not “as long as.” I matter equally. Full stop.

The knowledge of cooking does not come pre-installed in a vagina.

People will selectively use “tradition” to justify anything.

Don’t think that raising her feminist means forcing her to reject femininity. Feminism and femininity are not exclusive.

Be a full person. Motherhood is a glorious gift, but do not define yourself solely by motherhood. Be a full person. Your child will benefit from that.

Práce Tě ani nemusí bavit, stačí mít radost z toho, co Ti přináší – sebedůvěru a seberealizaci, jež se s prací a vyděláváním pojí.

Dělejte to společně. Krom kojení má muž dělat vše. Na umenšování role otců mají podíl i matky, naučené zastávat všechny úlohy samy. Rozdělte si péči o dítě rovnou měrou. A nepřistupuj na rétoriku pomáhání. Muž Ti přeci nepomáhá a nehlídá (hlídají lidé, kteří dítě na starost nemají – pozor na rétoriku), stará se o své dítě. Dělá to, co má. 

Jak Přistupovat K Výchově

Veď svoji dcerku ke čtení. Knihy jí pomůžou chápat svět a přemýšlet o něm kriticky.

Teach her to question language. Language is the repository of our prejudices, our beliefs, our assumptions.

Teach her that the idea of ‚gender roles‘ is absolute nonsense. Do not ever tell her that she should or should not do something because she is a girl. 
‚Because you are a girl‘ is never reason for anything. 
Ever.

Nepoměřuj ji s tím, jak se má chovat dívka, místo tohodbej na to, aby z ní vyrostl co nejlepší člověk.

Instead of teaching Chizalum to be likeable, teach her to be honest. And kind. And brave. Encourage her to speak her mind, to say what she really thinks, to speak truthfully. And then praise her when she does. Praise her especially when she takes a stand that is difficult or unpopular because it happens to be her honest position. Tell her that kindness matters. Praise her when she is kind to other people. But teach her that her kindness must never be taken for granted. Tell her that she, too, deserves the kindness of others. Teach her to stand up for what is hers. If another child takes her toy without her permission, ask her to take it back, because her consent is important. Tell her that if anything ever makes her uncomfortable, to speak up, to say it, to shout.

Veď ji ke sportu. Fyzická aktivita má obrovský význam.

O Sexu

Mužskou promiskuitu omlouváme evoluční biologií. Ženskou ne, a přitom z evolučního hlediska dává smysl, aby měly ženy více partnerů – čím širší genetický fond, tím většíšance, že se jí narodí zdravý,schopný potomek.

Mluv s ní o sexualitě a začni brzy. Sice to bude velmi trapné, ale je to potřeba. Řekni jí, že sex může být krásná věc. Že je podle Tebe nejlepší, aby s ním počkala, až bude dospělá, a i když to bude dřív, že se Ti s tím může svěřit. Musíš jí k tomu poskytnout slovní zásobu. Většina odborníků zastává názor, že nejlepší je vést dítě k tomu, aby se pro pohlavní orgány používaly anatomické názvy jako vulva a penis. Podstatné je, aby to nebyl výraz, který je pro ni trapný. A když je řeč o trapnosti. Zásadně ho nikdy nespojuj se sexualitou, nahotou a nikdy nedělej povyk kolem panenství. A menstruace také není trapná, může se o ní mluvit naprosto přirozeně.

O Lásce A O Vztazích

Never speak of marriage as an achievement. Find ways to make clear to her that marriage is not an achievement, nor is it what she should aspire to. A marriage can be happy or unhappy, but it is not an achievement. We condition girls to aspire to marriage and we do not condition boys to aspire to marriage, and so there is already a terrible imbalance at the start. The girls will grow up to be women preoccupied with marriage. The boys will grow up to be men who are not preoccupied with marriage. The women marry those men. The relationship is automatically uneven because the institution matters more to one than the other.

Teach her that to love is not only to give but also to take. This is important because we give girls subtle cues about their lives—we teach girls that a large component of their ability to love is their ability to sacrifice their selves.

Skutečnou moc má ten, kdo o ruku žádá. Než totiž můžeš říct ano či ne, musí se Tě někdo zeptat.

Ať každý pár, který se vezme, změní úplně své příjmení, ne jen žena.

Ať Tvá dcera nikdy nevypustí z úst nesmysl typu: Moje peníze jsou moje, jeho peníze jsou naše. Úloha živit rodinu nemusí připadnout pouze muži.

Teach her that if you criticize X in women but do not criticize X in men, then you do not have a problem with X, you have a problem with women.

O Jinakosti

Teach her about difference. Make difference ordinary. Make difference normal. Teach her not to attach value to difference. And the reason for this is not to be fair or to be nice but merely to be human and practical. Because difference is the reality of our world. And by teaching her about difference, you are equipping her to survive in a diverse world. 
She must know and understand that people walk different paths in the world and that as long as those paths do no harm to others, they are valid paths that she must respect. Teach her that we do not know – we cannot know – everything about life. Both religion and science have spaces for the things we do not know, and it is enough to make peace with that. 
Teach her never to universalise her own standards or experiences. Teach her that her standards are for her alone, and not for other people. 
This is the only necessary form of humility: the realisation that difference is normal.

Tereza
Maminka. Přítelkyně. Lékařka. Ráda kreslím, píšu a směju se. Nejvíc sama sobě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *