The Last Black Unicorn // Tiffany Haddish

Vtipná, svěží, veselá knížka plná osobních tragédií, na které se Tiffany dívá okem úspěšné komičky. Ve svých skečích o sobě dokáže mluvit s nadhledem a půvabem, tak, že diváka na první pohled zaujme a rozesměje. Její tvorbu vystihuje věta:

I would pray, meditate, and write like mad, trying so hard to find the funny.

Poprvé jsem četla autorku, která píše angličtinou nerespektující pravidla jazyka, co znám. O to je to zábavnější.

Zároveň je to oddechová literatura reflektující těžký život v náročných životních situacích, ve kterých Tiffany Haddish hledá a nachází především vtipné momenty. A v tom je její kouzlo.

I believe my purpose is to bring joy to people, to make them laugh, and to share my story to help them.

He’s ashamed of himself, because he left you when you were three, did nothing for you, and you ended up being very successful without him, and then you buy him stuff. You are not only a better person than he is, but you are kind and responsible where he is not, and you’re providing where he did not. Not just as his child, but as a woman, providing for him. Your goodness holds up a mirror to his ugliness, and that is too painful for him, so he has to project this onto you, by saying you make him feel less about himself. It’s nothing you did. It’s guilt.

You kill them with your success. Then they’ll have to kiss your motherfucking feet.

So I ended up getting out of pimping, because I didn’t make much money. It’s just not a lucrative business, selling dick. Dick ain’t really all that hard to come by.

Everyone has their own personal pain and their own demons, and no one will talk about it, and that’s why they never get better. They’re all afraid to talk about it.

It’s easy to game school, once you realize that the rules are bullshit and you can get around them.

To show people that no matter what, they matter, and they can succeed. No matter how bad things go, no matter how dark your life is, there is a reason for it. You can find beauty in it, and you can get better. I know, because I’ve done it. That’s why my comedy so often comes from my pain. In my life, and I hope in yours, I want us to grow roses out of the poop.

Tereza
Maminka. Přítelkyně. Lékařka. Ráda kreslím, píšu a směju se. Nejvíc sama sobě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *