The Little Book Of Lykke // Meik Wiking

The Danish Search for the World’s Happiest People

Pan Wiking píše o šesti faktorech ovlivňujících naši spokojenost a štěstí. Je to komunita, peníze, zdraví, svoboda, důvěra a laskavost.

Zmiňuje spoustu zajímavých experimentů a studií o štěstí. Přidává návody na aktivity, které mohou podpořit kolektivní či osobní štěstí.

Freedom – 30 hodinový pracovní týden ve Švédsku, univerzální základní příjem ve Finsku, norské země, které mají vysoké (okolo 45-50% příjmu) daně a ty jim zajišťují vysokou životní úroveň. Nejšťastnější rodiče jsou Ti, kterým s výchovou pomáhají prarodiče. A samozřejmě Ti, kterým stát umožňuje dostatek rodičovské svobody – rozumnou dobu mateřské dovolené, vyšší rodičovský příspěvek a možnosti kombinovat práci a rodičovství díky zajištění péče o dítě.
Money – Michelle McGagh – no spending year. The Giving Pledge – miliardáři darují většinu svého bohatství ku prospěchu společnosti.
Kindness – Random Acts of Kindness page and Fucking Friendly movement, obdarovat neznámou pokladní ovocem, pletení šály v čekárně u doktora, kdokoli může plést a šála je pro bezdomovce, dárky pro auta perfektně paralelně zaparkované na parkovišti (to bych ocenila, až to budu umět:), nechat dárek u cizího vchodu do dveří, všímat si jmenovek a oslovovat cizí lidi jménem, darovat oběd komukoli, udělat upřímný kompliment.
Community – seznámit se a zmapovat sousedy, zjistit co potřebují a čím by do komunity mohli přispět, knihovnička v domě na půjčování erárních knih, komunitní zahrada – jakákoli, žít trochu víc mimo byt než jen v něm a mít možnost se tak seznámit se sousedy, tool-sharing programe – zjistit kdo co má a jestli to třeba mohou vzájemně půjčovat, sdílet své věci.

Postřehy:

Buy meaningful experiences that are part of something bigger.

Never doubt that a small group of thoughtful, committed citizens can change the world. Indeed, it is the only thing that ever has.

Make time to eat. Reclaim your lunchtime and sit with friends and family and enjoy eating your food slowly.

Across cultures, there seems to be on thing that all parents wish for their children – good health. It enables us to play, to seek out adventures, to pursue happiness.

Mark Twain: If you tell the truth, you don’t have to remember anything.

One should not focus on potential earnings when it comes to jobs – one should focus on the satisfaction you would get from it.

We need to highlight the personal benefits from acts of kindness and altruism, as volunteering is good four ourselves as for others.

Like most things, the more we have of something, the less happiness we derive from it. The first slice of cake: awesome. The fifth slice: not so good.

A city is successful not when it’s rich but when its people are happy. Creating bikeability and walkability shows respect for human dignity. We’re telling people, ‘You are important—not because you’re rich, but because you are human.’ If people are treated as special, as sacred, even, they behave that way. We need to walk just as birds need to fly. Creating public spaces is one way to lead us to a society that is not only more equal but also much happier.

A developed country is not a place where the poor have cars. It’s where the rich use public transport. It is where the rich walk and where they use bikes. We should create cities where rich and poor meet as equals: in parks, on the sidewalks, on public transport.

What will bring us forward is a spirit of trust & cooperation & the realization that we are each other’s keepers. What will bring us forward is being freed of fear & showing kindness to strangers. What will bring us forward is redesigning our cities to ensure health & happiness & removing the price tag on quality of life. Even if it doesn’t come easy for us. We may complain because we want to appear smarter (everybody can like something, criticism comes with some level of expertise) or for the reasons of evolution. (Remembering dangerous incidents > more likely surviving). 

Now is the time to look for good in the world.

Milá knížka na dovolenou, hezké shrnutí a uvědomění si, co v životě nebo v naší zemi máme (knížka obsahuje i statistiky z Čech) a co nám může chybět, abychom se cítili lépe.

#Look4Lykke

Tereza
Maminka. Přítelkyně. Lékařka. Ráda kreslím, píšu a směju se. Nejvíc sama sobě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *