Letní Dovolená na Letné

Sbalíme děti.

Sbalíme mámu. Pokud na ní nezapomeneme.

Vyzvedneme tátu z práce.

A jedeme.

Dovolená na Letné i focení se dvěma paviány ve Stromovce je naprosto idylické.

Mimo pobíhá po trávě a křičí: „Neci fotit!“ Terka pozoruje pejsky, broučky, jen objektiv ji nezajímá. Michal naštěstí neremcá, ale mžourá hlady a těší se na burger za odměnu. A já? Snažím se rodinku přimět ke spolupráci s širokým úsměvem na rtech.

Na každou dovolenou si beru povinnou četbu.

Za poslední dva roky jsem přečetla 22 knih. Citace a výběr z pěti nejzajímavějších snad potěší i Vaše šedé mozkové buňky.

Užívejte si léto, dovolené a práci, posílám pusinky po síti!

There’s no room for facts when our minds are occupied by fear.

Faktomluva: Deset důvodů, proč se mýlíme v pohledu na svět – a proč jsou věci lepší, než vypadají od Hanse Roslinga je skvělá kniha. #No.1 #mustread

People often call me an optimist, because I show them the enormous progress they didn’t know about. That makes me angry. I’m not an optimist. That makes me sound naive. I’m a very serious “possibilist”. That’s something I made up. It means someone who neither hopes without reason, nor fears without reason, someone who constantly resists the overdramatic worldview. As a possibilist, I see all this progress, and it fills me with conviction and hope that further progress is possible. This is not optimistic. It is having a clear and reasonable idea about how things are. It is having a worldview that is constructive and useful.

Humans are not sleeping the way nature intended. The number of sleep bouts, the duration of sleep, and when sleep occurs has all been comprehensively distorted by modernity.

Proč spíme? Znalosti si doplňuju v knize od Matthewa Walkera. #No.2 #mustread

Ideální doba spánku je sedm až devět hodin denně. Mozek nedokáže dospat spánkový deficit. Ospalost nelze přemoci silou vůle. Objektivně nedokážeme posoudit vlastní spánkovou deprivaci. 

We are now creating tame humans that produce enormous amounts of data and function as very efficient chips in a huge data-processing mechanism, but these data-cows hardly maximise the human potential. People are happy to give away their most valuable asset–their personal data–in exchange for free email services and funny cat videos.

Historik Harari mne oslnil! Navzdory nepřetržité péči o dítka hltám všechna jeho obsáhlá díla. Sapiens i Homo Deus jsou geniální, pokud bych měla vybrat jedinou, tak si znovu přečtu 21 Lessons for the 21st Century.

Knížka mne inspirovala i ke každodenní meditaci.

If you don’t feel at home in your body, you will never feel at home in the world. 

You can only find out what you actually believe (rather than what you think you believe) by watching how you act. You simply don’t know what you believe, before that. You are too complex to understand yourself.

12 Rules for Life: An Antidote to Chaos. Pan Peterson mne nepřestává fascinovat argumenty a myšlenkami, které mi jsou proti srsti. Možná má totiž pravdu. Jeho dvanáct životních rad si beru k srdci.

In societies that are well-functioning—competence is a prime determiner of status. Competence. Ability. Skill. Not power.

Being a feminist means believing that every woman should be able to use her voice and pursue her potential, and that women and men should all work together to take down the barriers and end the biases that still hold women back.

Feminismus, jak ho popisuje Melinda Gates v knize The Moment of Lift: How Empowering Women Changes the World mi je velmi blízký.

“Do you want to have a career or do you want to be a stay-at-home mom?” And my answer was “Yes!” First career, then stay-at-home mom, then a mix of the two, then back to career.

Nabízí i líbivý pohled do Gatesovic rovnostářské domácnosti.

We try to share the roles, especially the disagreeable ones. We try to make sure we don’t make one person do the dirty work.

Skrze příběhy hrdinek z nejchudších oblastí světa vypráví, jakým způsobem lze změnit osudy rodin (a žen) díky investicím v lokálních neziskovkách.

Poverty is not being able to protect your family. Poverty is not being able to save your children when mothers with more money could. And because the strongest instinct of a mother is to protect her children, poverty is the most disempowering force on earth.

The most powerful advantage of money: the ability to think of things besides money.

Větičky, co mne zaujaly v dalších literárních skvostech, mám uložené v Knihovně.

If you tell the truth, you don’t have to remember anything.

Tereza
Maminka. Přítelkyně. Lékařka. Ráda kreslím, píšu a směju se. Nejvíc sama sobě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *