Ropa. Polyester, Polyamid, Akryl.

Syntetické materiály.

Až 90% vyráběných oděvů obsahuje polyster vyrobený z ropy. Polyester se vyrábí z úplně stejného materiálu jako plastové lahve: polyethylentereftalátu neboli PET.

Fosilní paliva (ropa, uhlí, zemní plyn) jsou největším strůjcem klimatických změn. Při jejich výrobě je produkován oxid uhličitý, při výrobě nylonu se dokonce uvolňuje oxid dusný, skleníkový plyn 300x účinnější než CO2.

Při praní umělých vláken se uvolňují mikroskopické částečky plastu do vody a tím do našeho potravního řetězce.

Umělá vlákna se na skládkách nerozloží.

Nevýhody syntetických vláken zásadně převažují. Při koupi funkčního oblečení (plavky, expedice do mrazů) je lepší využít alespoň recyklovaný PET.

Mezi elastické syntetické materiály patří elastan (lycra).

Mikrovlákno je velmi tenké vlákno z polyesteru a polyamidu, o kterých jsem se rozepsala víc.

Polyester (PES).

Je málo mačkavý, velmi levný a vlákna jsou lehká, rychle schnou. Většina triček a kalhot na fitness, běh, nebo cyklistiku je vyrobena především z polyesteru s malou příměsí elastanu.

Často žmolkuje, elektrizuje a absorbuje pachy. Látky jsou leckdy neprodyšné, neodvádí pot. Zvýšené pocení kompenzujeme častým praním, neboť materiál nevyčichne, a tak rychle klesá jeho životnost.

Barevné prádlo patří do pračky s podobnými barvami a pere se na 30°C. Aby polyester nežmolkoval, perte látku obrácenou naruby.

Žehlení většiny polyesterových látek není nutné.

Polyamid/nylon.

Nejhorší ze syntetických látek, vynalezen již ve 30. letech minulého století, silon dokonce v Čechách. Při jeho výrobě se uvolňuje oxid dusný, skleníkový plyn, který je 300x účinnější než CO2. Každý rok končí na skládce dvě miliardy párů jedinkrát nošených nekvalitních punčocháčů, které se nemají jak rozložit. Plýtvání v tomto směru je jenom bysnys.

Silonky lze dnes pořídit z recyklovaného nylonu či nových hi-tech materiálů vyrobených například z rybářských sítí či z lyocellu.

Většinu nylonového (polyamidového) oblečení můžete prát v pračce a sušit v sušičce na nízkou až střední teplotu. S klidným svědomím s aviváží (která je ale naprosto zbytečná a neekologická).

Akryl.

Je náhražkou vlny. Je lehký, rychle schne, nemačká se a nekouše. Je to plně syntetický materiál, takže absorbuje pachy, místo aby je odpuzoval jako vlna. Opět se tedy častěji pere, žmolkuje, vytahává, elektrizuje. Je zcela neekologickou volbou.

Většina akrylových svetříků se pere na teplotu 30°C. Na vyšší teplotu se může oblečení srazit. Má stejně jako vlna tendenci se vytahávat, lepší je ho příliš neždímat a nesušit pověšený.

Příliš se nemačká a snadno se žehlí. Poměrně snadno žmolkuje a svetry z něj nemají dlouhou životnost.

Toť vše.

Mini Rozcestník:
Úvod o udržitelné módě.
Bavlna, len a konopí.
Vlněné materiály, hedvábí, kašmír a alpaka.
Viskóza (rayon), modal, tencel a bambusová viskóza.
Polyester, polyamid, akryl.
Udržitelné materiály a péče o ně.
Styl a výběr toho nejlepšího oblečení.
Tipy na sekáče, fair fashion obchody a české tvůrce udržitelné módy.
Reportáž ze Slow Fashion Days.
Informace jsem čerpala, kopírovala, upravovala a přepisovala z Nila , Made-by, EtikButiku, Módního pekla, Wikipedie, od Veroniky Blabla a naprosto všude možně. Nemám je podložené žádnými studiemi ani výzkumem a málo co vlastní zkušeností, tak doufám, že je to pravda pravdoucí.
Tereza
Maminka. Přítelkyně. Lékařka. Ráda kreslím, píšu a směju se. Nejvíc sama sobě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *