Polo-syntetické materiály.
Každý rok je pokáceno 100 miliónů stromů za účelem výroby vláken. Před padesáti lety pokrývaly lesy 60 % povrchu země. Dnes je to něco kolem 30 %.
Nebezpečné chemikálie potřebné k přeměně tvrdého dřeva v jemné vlákno znečišťují ovzduší a vodu.
Viskóza (= rayon, umělé hedvábí).
K výrobě jedné tuny viskózového vlákna se spotřebuje šest kubíků dřeva a dvě tuny chemikálií. Co se týče ekologie, viskóza není ideální volba. I když je cena viskózy oproti bavlně poloviční, není to dobrá investice, viskóza se totiž snadno zničí.
Díky přírodnímu původu materiálu jsou viskózy příjemnější na nošení než umělá vlákna, také se však více mačkají a na rozdíl třeba od hedvábí či bavlny časem slábnou a nevydrží mnoho praní, zároveň mají tendence se srážet.
Oblečení z viskózy lze prát v pračce na 30 – 40°C a za použití jemného programu. Ždímejte rozhodně na nižší otáčky. Častým praním se viskózové oblečení ničí.
Nesušit v sušičce, snižuje se živnost vláken, mnohem lepší je sušit prádlo pověšené.
Většinou se nemusí žehlit.
Modal je přírodní materiál, druh viskózy. Vyrábí se z celulózy bukového dřeva podobným způsobem jako viskóza a nelze ho považovat za ekologický.
Stanley & Stella a někteří jiní výrobci oblečení využívají ekologičtější variantu Lenzing Modal®, přírodní vlákno z bukového dřeva, které se pěstuje na plantážích udržitelným způsobem.
Na těle se nosí příjemně, je velmi lehký, vzdušný, nežmolkuje a nevytahuje se. Také se méně mačká, nepouští barvu, což je zásadní rozdíl oproti bavlně.
Není vhodný na bělení a barvení, oproti bavlně je modal výrazně dražší.
Prát do 40 °C. Žehlit lehce nebo vůbec.
Lyocell (Tencel).
Zdrojem dřeva pro jeho výrobu je především eukalyptus, který rychle roste, není třeba ho zavlažovat, hnojit, ani ošetřovat proti škůdcům. Navíc roste i v okrajových místech, která nejsou vhodná pro zemědělství, což znamená, že jeho produkce nesoupeří s produkcí potravin. Tencel se zpracovává v uzavřeném oběhu: prakticky všechna chemie je zachycována a znovu využita, neuniká tedy a neznečišťuje životní prostředí. Objem produkce z vláken Tencel je desetkrát vyšší než objem produkce z vláken tradiční bavlny.
Proto je lyocell společně s biobavlnou, konopím a lnem nejekologičtější materiál oblečení.
Lyocellové vlákno je pevné, savé a nemačkavé. Oproti klasické viskóze má vylepšené vlastnosti a vyšší trvanlivost.
Oblečení z něj je nutné prát šetrně, na nižší teplotu, zejména nepřeplňovat buben pračky a neždímat, aby se vlákno nepolámalo.
Žehlit na střední teploty.
Stejně jako u hedvábí a vlny i u lyocellu stačí jedno velmi nešetrné vyprání ke zničení modelu.
Bambusové vlákno, bambusová viskóza.
Na rozdíl od viskózy je bambus jako zdroj velmi udržitelný. Roste rychle, nepotřebuje tolik vody ani chemické pesticidy či hnojiva.
Při výrobě je většina bambusu zpracovávána stejně jako viskóza, tedy chemicky.
Oproti lyocellu je to tedy kompromis, každopádně je to zásadně lepší volba než umělá vlákna či klasická viskóza a konvenční bavlna. Alespoň fair fashion obchody bambusovou viskózu prodávají. Sama to nedokážu posoudit…
Pro svou jemnost se hodí pro volnočasové oblečení či na sport.
Pere se do teploty 30°C, žehlí se na nižší teploty. Bambusová viskóza se nesmí dlouho namáčet.
Toť vše.