Huňatá Zvířátka A Hebké Kokony. Vlna, Alpaka, Hedvábí.

Přírodní materiály živočišného původu.

Vlna.

Chov ovcí má podíl na globálním oteplování (metan, skleníkový plyn 25x silnější než oxid uhličitý, který přispívá ke změnám klimatu) a nadměrném spásání travnatých ploch, které má za následek degradaci půdy, biodiverzity a klimatické změny. Třetina Patagonie se v posledních desetiletích kvůli nadměrnému chovu ovcí proměnila v poušť.

Eticky spotřebitele odrazuje mulesing – ořezání kůže na zadku ovce, necitlivý způsob stříhání ovcí, překrmování a chemické doplňky výživy.

Certifikovaná vlna není během celého výrobního procesu ošetřena žádnými chemickými látkami. Zajišťuje humánní péči o ovce bez zraňování či nadměrného vykrmování. Ovce musí být šetrně ošetřeny, prostředí, výživa i veterinární péče se musí vyvarovat používání pesticidů, antibiotik a jiných chemických látek. Nejvyšším certifikátem je jako u bavlny GOTS (Global Organic Textile Standard). A samozřejmě se jí lze vyvarovat úplně a zvolit jiný veganský materiál.

Je prodyšná, nezapáchavá, dobře saje a odvádí pot, reguluje teplotu, je nemačkavá.

Při pocitu, že svetr ze 100% vlny kouše, je dobré nechat si jej na sobě třeba deset minut, aby získal tělesnou teplotu.

Péče jemným praním bez ždímání. Pro praní se používají přípravky na vlnu, klasická mýdla vysušují přirozený lanolin, který vlna obsahuje. Nikdy nepoužívejte aviváž.

Vlnu nelze bělit přípravky s obsahem chloru (Savo), protože by zežloutla; používejte přípravky na bázi peroxidu vodíku.

Suší se vždy naležato.

Alpaka.

Látka se získává ze srsti lam Alpaka. Je ekologičtější oproti kašmíru z kašmírských koz. Kozy totiž při pasení vytrhují trávu i s kořeny, zatímco alpaky spásají jen vrchní část rostlin, čímž zachovávají jejich kořenový systém.

Když je krajina nadměrně spásána, půda nedokáže uchovávat vodu a živiny a stává se neúrodnou, což pomalu mění původně zdravou krajinu v poušť. Z důvodu nadměrného spásání pro produkci kašmíru prochází 90% mongolské krajiny tímto procesem přeměny v poušť.

Chov alpak zanechává na životním prostředí minimální stopu. Alpaky žerou a pijí velmi málo a našlapují zlehka. Pokud zvolíte tento materiál ve fair trade kvalitě nebo z malých farem, podpoříte také rozvoj odlehlých peruánských komunit, které tato zvířata chovají.

Vlněný materiál je kvalitní, mimořádně trvanlivý (oblečení vydrží až několik desetiletí), hřejivý, hebký a lehký.

Málo se mačká.

Péče jako o kašmír. Ruční praní na 30°C. Při praní v horké vodě může dojít k „šoku“ vláken, a tedy k plstění či srážení.

Jako prací prostředek používat speciální přípravek na praní vlny. Bělicí prostředky způsobují poškození.

Oděvy ponechat 3 minuty namočené a potom je promačkat. Neždímat a sušit na rovné ploše, položit na suchý ručník či zarolovat do ručníku.

Hedvábí.

Kokony bource morušového (1500 larev je zabito na výrobu čtverečního metru) se házejí do vařící vody, kde vlákno změkne a může se dále zpracovávat.

K výrobě mírumilovné hedvábí (peace silk) se používají opuštěné kokony hedvábných motýlů.

Hedvábí má charakteristický hedvábný lesk, přírodně voní, podobně jako vlna. Je lehké a pevné. Snadno se barví.

Je to skvělý materiál na šaty, protože nádherně splývá, nemačká se a dýchá.

Pere se převážně ručně, oproti syntetickým náhražkám (viskóza, polyester) však také mnohem méně často. Škodí mu mýdla a prací prášky kromě těch určených na jemné látky, chlorové bělidlo (savo) a také pot, oblečení nošené přímo na tělo je proto lepší chránit podšívkou a případně potítky.

Nesmí se ždímat.

Mokré hedvábí je stejně jako mokrá vlna slabší než suché a snáze se poškodí. Po vyprání je vhodné jej rozložit nebo pověsit.

Žehlit se musí jen mírně teplou žehličkou a nemělo by být nikde na přímém slunci (to se týká hlavně hedvábných závěsů nebo dekoračních látek).

Kde sehnat nové oblečení z těchto materiálů?

Z hlediska udržitelné módy je samozřejmě důležité zvážit, jestli oblečení opravdu potřebujeme a jestli ho neseženeme z druhé ruky. I tak je ale dobré vědět, kde hledat, když po šatech z hedvábí nebo vlněném kabátu zatoužíme. A samozřejmě si takové luxusní oblečení nezničit v pračce.

Při svém výzkumu jsem narazila na několik sympatických obchodů, prodávajících tyto přírodní materiály.

NilaStore určitě natrefíte na hedvábí a vlněné produkty, v Eco Fashion Store jsem zase narazila na vlněné čepice.

Česká návrhářka Daya šije vlněné kabáty z české vlny a nedávno se začaly prodávat v příjemném obchůdku na Letné Tvorba Store.

Na Slou Days jsem potkala značku Animana, která nabízí oblečení a látky z alpaky. V Čechách si ale nejsem jistá, že je najdete.

Další tipy mi určitě pošlete, sama nejsem schopná objevit všechno!

Toť vše.

Mini Rozcestník:
Úvod o udržitelné módě.
Bavlna, len a konopí.
Vlněné materiály, hedvábí, kašmír a alpaka.
Viskóza (rayon), modal, tencel a bambusová viskóza.
Polyester, polyamid, akryl.
Udržitelné materiály a péče o ně.
Styl a výběr toho nejlepšího oblečení.
Tipy na sekáče, fair fashion obchody a české tvůrce udržitelné módy.
Reportáž ze Slow Fashion Days.
Informace jsem čerpala, kopírovala, upravovala a přepisovala z Nila , Made-by, EtikButiku, Módního pekla, Wikipedie, od Veroniky Blabla a naprosto všude možně. Nemám je podložené žádnými studiemi ani výzkumem a málo co vlastní zkušeností, tak doufám, že je to pravda pravdoucí.
Tereza
Maminka. Přítelkyně. Lékařka. Ráda kreslím, píšu a směju se. Nejvíc sama sobě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *