Jak Omezuju Sociální Sítě & Užívám Si Nudu

Léto trávím s tlačítky a obrazovkami. Věnuju se psaní blogu. V červnu si kvůli němu poprvé instaluju Instagram. A nadšeně propaguju články mezi přáteli. Na Facebooku.

Být online mi dává čím dál tím menší smysl. Protože venku je tak krásně! A tak se konečně těším z efektivněji využitého času na telefonu, tabletu i notebooku. A snažím se sama na sebe vyzrát, aby mne to nelákalo. Následovně.

Telefon Bez Apek

Facebook jsem odinstalovala dávno. V prohlížeči na mobilu jsem odhlášená s rozhodnutím znovu se nepřihlásit. Během vyplňování odporně dlouhého hesla si potřebu sledovat přátele rozmyslím.

Youtube kvůli všudypřítomným reklamám na telefonu neotvírám.

A Instagram jsem po dvou měsících slavnostně smazala. Tak snad mi to vydrží.

Z aplikací používám především ty komunikační – zprávy, messenger, whatsapp, email. Upozornění a zvuk mám vypnutý. Hovory mi pouze vibrují a tak občas nějaký zmeškám. Netrápí mne to.

Momentálně využívám i těhotenskou aplikaci Nurture. Odpočítávám dny do porodu a sleduju, jak miminko roste.

Vím, že bříško je velikostí tak akorát.

Ipad Ke Čtení A Kreslení

Děťátko a tuš nejsou kompatibilní. Anilinky skrmí a štětec si zabodne do oka. Takže společně kreslíme na Ipadu (určitě poznáte jeho rukopis v mých kresbičkách).

Michálkův autoportrét z dovolené.

Knihy ale kupuju v tištěné verzi jen pokud nemám jinou možnost. Ráda je půjčuju.

Četba knížek v aplikaci Kindle, iBooks nebo Alzy mi úplně vyhovuje. A naopak mám lepší pocit, že zbytečně neplýtvám papírem.

Sociální Sítě Pouze Na Počítači

V prohlížeči Chrome používám Ad Block, takže blokuju většinu reklam. Nově si cením skvělého rozšíření HabitLab. Odpočítává sekundy na sociálních sítích. Na Facebooku tak trávím minimum času. I díky tomu, že sleduju minimum stránek a přátel.

Instagram mne jako jednoduchý vizuální deník nadchl. Abych se z něj nezbláznila, nahrávám obsah pouze přes počítač. Instastories nesleduju. A HabitLab ve sledování uživatelů demotivuje báječně.

Mediální Detox

Kapacitu paměti mám omezenou, zvlášť v těhotenství. Z včerejších informací si pamatuju minimum a novinek je nepočitatelně. A tak je neřeším. Televizi nesleduju, časopisy nečtu, brouzdám po síti, v článcích, které mne zajímají.

Pronikám do témat jako je etická móda, zdravý životní styl a ekologie. Stránky a aktivity, které mne baví, si ukládám do Inspirace Na Síti.

Blogování

Píšu necelý rok, abych se ze svého nekonečného konzumu informací na webech vymanila.

Třídím si myšlenky a i když  lituju, že jsem opustila plnící pero a ruce upatlané inkoustem, ťukání do klávesnice je mnohem snazší.

Nepíšu věty plynule, ale nad obsahem se zamýšlím a tvořím hezké kombinace slov. Příkaz publikovat je kouzelný moment, kdy vím, že už článek už nechci vidět ani o sekundu déle.

Na stránkách blogu jsem lepší člověk. Plná ideálů a jednoduchých řešení. Bez neustálé změti myšlenek a pochyb. Bez srovnávání se s ostatními. S nadhledem a upřímností. Sama se sebou, taková, jaká chci být.

Zbytek Času Se Hryžu Nudou

Existuje i poetičtější název. Trávím čas v přítomnosti a bez rozptýlení, společně s děťátkem. Pozorováním. Vyprávěním a vysvětlováním. Mlčením. Mazlením. Hraním si.

Proto píšu tento článek. Myslím, že trávit čas nudou je skvělé. Díky omezení sociálních sítí, aplikací i médií mám na nudu čas.

Občas je to opravdová nuda. Pozoruju dítko, jak hodinu pozoruje králíky.

Občas je to ještě větší nuda. Třeba v nejlepší nekonečné řadě.

Vnímám okolí, pocity a děťátko, aniž bych periferně hltala články na mobilu. Aniž bych druhou rukou klikala na počítači. Aniž bych se bála, že mi unikne zásadní informace.

A docela obyčejně JSEM.

Tereza
Maminka. Přítelkyně. Lékařka. Ráda kreslím, píšu a směju se. Nejvíc sama sobě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *